JETRONICS

AUTO-SERVICE
Gorzów Wlkp., ul. Krótka 22, tel./fax (48) 95 723 84 35

Instalacje gazowe, elektronika samochodowa
Powierz swój samochód profesjonalistom!


Instalacje Gazowe LPG - Informacje

Gaz propan butan jako paliwo samochodowe.

Z powodów ekonomicznych i ekologicznych nieustannie poszukuje się paliw alternatywnych do napędu pojazdów samochodowych. W obecnym czasie najbardziej rozpowszechnionym jest ciekły gaz Propan Butan nazywany również LPG - liquefied phase gas.
Niezaprzeczalnym faktem jest że LPG jest najbezpieczniejszym i najłatwiej rozpowszechnialnym z obecnie proponowanych rozwiązań. Przechowywany w specjalnie zaprojektowanych zbiornikach przy ciśnieniu około 0.83 MPa i temperaturze otoczenia utrzymuje stan płynny. Przy spadku ciśnienia w zbiorniku to paliwo odparowuje w fazę gazową przywracając ciśnienie neutralne pozwalające na dalsze przechowywane stanie płynnym. Po ogrzaniu w parowniku ciekły gaz przechodząc w fazę gazową zwiększa objętość do 270 razy i może zostać zastosowany jako paliwo.

Ekonomia

Paliwo Zużycie średnie w dm3/100km Cena paliwa Koszt przejazdu 100 km
Benzyna 10 l ok. 4,30 zł/l ok. 43 zł
Gaz 12 l ok. 2,10 zł/l ok. 25,2 zł

Różnica na 100 kilometrach wynosi ok. 17.80 zł.


Ekologia

Poniższa tabela porównuje wyniki analiz spalin i wykazuje zdecydowanie mniejszą szkodliwość dla środowiska pojazdów zasilanych gazem.

Rodzaj paliwa HC CO NOx SO2 Aldehydy Inne Ogólnie
Olej napędowy 6 0.2 25 3.25 7.8 32.5 74.75
Benzyna bez Pb 3 6 50 0.39 2.6 6.5 68.49
Gaz 1.8 0.3 40 0 0 0 42.10LPG - paliwo silnikowe

Z wieloletnich doświadczeń eksploatacyjnych obserwowane jest przedłużenie żywotności silnika. Mieszanina propanu - butanu w odróżnieniu od benzyny nie powoduje spłukiwania oleju z gładzi cylindrów oraz jego rozcieńczenia w misce olejowej.
Wysoka liczba oktanowa gazu 104- 110 oct umożliwia miękką pracę spalania dzięki czemu silnik staje się bardziej elastyczny. Testy samochodów zasilanych gazem wykazują, że występuje tylko niewielki spadek mocy i obniżenie dynamiki silnika zasilanego gazem. Przy zwykłej jeździe nie zauważa się różnicy pomiędzy gazem a benzyną, przy rozpędzaniu się na poszczególnych biegach samochód zasilany gazem zachowuje się bardzo dobrze. Przy zastosowaniu nowoczesnych systemów


Instalacje gazowe a prawo

W Polsce urządzenia firmy BRC i 4gas otrzymały homologację Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej. Dystrybutorzy certyfikują zakłady usługowe i rejestrują je w centralnym spisie Instytutu Transportu Samochodowego jako uprawnione do montażu instalacji.
Po zainstalowaniu do samochodu autoryzowane serwisy montażowe przekazują niezbędne dokumenty do uzyskania wpisu w dokumentach pojazdu:

- Wyciąg świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej dany typ pojazdu do zasilania gazem (HOMOLOGACJA)
- Poświadczenie wykonania i zbadania zbiornika LPG do napędu pojazdów
samochodowych (PASZPORT ZBIORNIKA)
- Rachunek VAT potwierdzający tożsamość zakładu montażowego i sprzedaż nowego zestawu akcesoriów (FAKTURA)

Ponadto wydawana jest dokumentacja gwarancyjna z książką przeglądów okresowych.

Reasumując - warunkiem legalizacji jest to, że zainstalowane urządzenie jest nowe, właściwe dobrane dla danego typu pojazdu i zamontowane zgodnie z przepisami montażowymi i jest to potwierdzone dokumentacją.


Warunki gwarancji

W Polsce aktualnie obowiązuje 24 miesięczny okres gwarancji na wszystkie elementy instalacji LPG i taką gwarancję udzielamy a firma BRC dodatkowo rozszerza tą gwarancję brakiem limitu przejechanych kilometrów. Wymagana jest jedynie regularność odbywania przeglądów okresowych i przewidziane są one co 15tys km. Jednak jest to podyktowane dbałością o prawidłową i efektywną pracę samochodu z zainstalowaną instalacją gazową.JETRONICS S.C. Auto Service
66-400 Gorzów Wlkp., ul. Krótka 22
tel./fax (48) 95 723 84 35
GPS: N52 42'58,39", E15 15'27,26"
e-mail: biuro@jetronics.com.pl